Olet täällä

Mannerheim-soljet partioparaatissa 2010

Suomen Partiolaiset on myöntänyt seuraavat Mannerheim-soljet tunnustuksena nuorille johtajapartiolaisille, jotka ovat esimerkillisesti toteuttaneet elämässään partioihanteita sekä toimineet ansiokkaasti ja innostuneesti partiotehtävissään.

Suomen Marsalkka C.G.E.Mannerheim 15.2.1920:

Niillä virkamatkoilla, joita tein ollessani Suomen valtionhoitajana, lupasin niille reippaille partiolaisille, joita niin monilla paikkakunnilla olin tilaisuudessa näkemään, soljen jaettavaksi kunniamerkkinä niille heistä, jotka käytöksellään toteuttavat partiolaisten kauniin päämäärän ja osoittavat olevansa valmiit järkähtämättä ja ilman pelkoa pitämään kiinni siitä mikä on oikea.

I LUOKAN MANNERHEIM-SOLKI

Lammela Miikka, Koroisten Ritarit, Turku
Lehtiranta Saara, Leirisiskot, Salo

Jalonen Noora, Nousiaisten Henrikin Lippukunta
Välimäki Sarita, Henrikin Tapulitytöt, Turku

II LUOKAN MANNERHEIM-SOLKI

Aaltonen Kaisa, Maskun Hemmingin Tyttäret ja Pojat
Aaltonen Leo, Merimaskun Reimarit
Akkola Mikko, Turun Sinikotkat
Alho Aleksi, Turun Sinikotkat
Alppi Essi, RajakivenKiertäjät, Kaarina

Dauksch Janica, Piikkiön Tammipartio
Helin Johanna, RajakivenKiertäjät, Kaarina
Hellbom Saku, Kairankiertäjät, Paimio
Hietanen Josefina, Pyhän Laurin Ritarit, Salo (Perniö)
Hirvonen Eveliina, Littoisten Pirtapiiat, Turku

Huotilainen Heidi, Käppäräpartio, Pori
Ilvessalo Eero, Turun Sinikotkat
Jalonen Meri, Alastaron Jyväset
Kaaja Katri, Liedon Eränkävijät
Kakko Jenni, Hakkistytöt, Sauvo

Kaski Karoliina, Leirisiskot, Salo
Kiiski Tomi, Maarian Tähkät, Turku
Kivekäs Siiri, Auran Tytöt, Turku
Kivelä Camilla, Alastaron Jyväset

Kivimäki Sanna, Karimo, Rauma
Koiranen Tomi, Turun Partio-Sissit
Kostiainen Sami, Turun Partio-Sissit
Kujansuu Sonja, Pöytyän Pöllöt
Kunttu Eveliina, Littoisten Pirtapiiat, Turku

Kuosmanen Vili, Tornikotkat, Turku
Kutila Riikka, Uudenkaupungin Merihait
Kuusisto Joni, Turun Mikaelin Siniset
Laine Valtteri, Sauvojapojat, Sauvo
Lappalainen Lauri, Naantalin Siniset

Leino Eveliina, Maskun Hemmingin Tyttäret ja Pojat
Leino Saara, Piikkiön Tammipartio
Lindberg Lasse, Kairankiertäjät, Paimio
Lindström Joona, Turun Mikaelin Siniset
Litokorpi Julia, Raision KilliNallit

Mäkilä Riikka, Auran Eräkurjet, Aura
Nuutinen Anni, Tavastin Liljat, Turku
Pajamo Aura, Raision KilliNallit
Parkkunen Vilja, Nuotiotytöt, Turku
Raiko Ville, Ruskon Maunun-Partio

Rajala Anton, Auran Tähti Pojat, Turku
Rantanen Satu, RajakivenKiertäjät, Kaarina
Renvall Arttu, Kankaanpään Korpiveikot
Rissanen Jenni, Hakkistytöt, Sauvo
Sairanen Elina, Liedon Eränkävijät

Salmi Roope, Mustavuoren Sissit, Turku
Santapere Johanna, Jokilaakson Ravut, Eurajoki
Siivonen Edvina, Maarian Kämmekät, Turku
Sinisalo Crista, Puhurin Pojat, Turku
Söderlund Markus, Maskun Hemmingin Tyttäret ja Pojat

Takkinen Juho, Piikkiön Tammipartio
Tomberg Eveliina, Nuotiotytöt, Turku
Tuononen Otto, Jokikylän Pojat, Raisio
Turunen Emma, Karimo, Rauma
Vahekoski Laura, Naantalin Siniset

Vainio Juho, Jokikylän Pojat, Raisio
Viherlaakso Jenna, Ilpoisten Vuorenkävijät, Turku
Virtanen Essi, Kyrön Kiurut ja Kokot
Vuori Laura, Teljän Tuikkeet, Pori
Vuorinen Miia, Porin Tulitikut

Vuorinen Santeri, Liedon Eränkävijät
Ylinen Paula, Partio-Puhurit, Turku
Öhman Annika, Teljän Tuikkeet, Pori

(Lounais-Suomen Partiopiirissä kevään aikana myönnetyt ansiomerkit 25.4.2010 asti.)