Olet täällä

Seurakuntavaaliehdokkaiden rekrytointi on alkanut

Marraskuun 14.-15. päivinä 2010 pidettävien seurakuntavaalien ehdokkaiden rekrytointi on alkanut. Partiolaiset ovat perinteiseen tapaan monessa seurakunnassa lähdössä mukaan vaaleihin omilla listoillaan. Partiolaisten aktiivista vaalityötä omalta osaltaan rohkaisee SP:n Partioneuvoston päätös asettaa partiolaisten esiintulo vaaleissa yhdeksi vuoden 2010 erityistavoitteeksi.

Turun ja Kaarinan Partiotyön Ystävien vaaliprojektin kick-off -tilaisuus pidettiin Turun Partiotoimistolla maanantaina 18. tammikuuta 2010. Paikalle oli ilmaantunut 15 asiasta kiinnostunutta Partiotyön Ystävää.

Tilaisuudessa kuultiin muutama ennalta valmisteltu ytimekäs alustus vaaleihin liittyvistä aiheista, käytiin antoisaa keskustelua sekä perustettiin erillinen vaalityöryhmä koordinoimaan Turun ja Kaarinan Partiotyön Ystävien vaaliprojektia.

Mikäli asut Turussa tai Kaarinassa ja olet kiinnostunut lähtemään ehdokkaaksi tai kuulemaan muuten lisää aiheesta, ota yhteyttä suoraan oman seurakuntasi yhteyshenkilöön vaalityöryhmässä:

Henrikin srk: Juha Nappu, p. 040 577 8578, juha(at)nappu.com
Kaarinan srk: Mirkka Lehtonen, p. 040 721 3124, mirkka.lehtonen(at)pp9.inet.fi
Katariinan srk: Päivi Hovila, p. 045 130 6012, paivi.hovila(at)turku.fi
Maarian srk: Kati Andersen, kati.andersen(at)turku.fi
Martin srk: Marja Saarela, p. 050 530 1820, marja.saarela(at)sotainvalidit.fi
Mikaelin srk: Kristiina Lahdenvesi, p. 040 066 5315, kristiina.lahdenvesi(at)tse.fi
Piikkiön srk: Harri Lukander, p. 050 052 3832, harri.lukander(at)llr.fi
Tuomiokirkkosrk: Sirkku Koskinen, p. 040 532 0005, sirkku.koskinen(at)turku.fi

Muut, kuin turkulaiset tai kaarinalaiset voivat tiedustella oman alueensa vaaliprojektin yhteyshenkilöitä omista lippukunnistaan tai partiotoimistoilta.

Vaalifaktaa

Joka neljäs vuosi pidettävissä seurakuntavaaleissa valitaan luottamushenkilöt seurakunnan korkeimpaan päättävään elimeen, kirkkovaltuustoon. Seurakuntayhtymissä valitaan lisäksi edustajat paikallisseurakuntien seurakuntaneuvostoihin.

Kirkkolain mukaan ehdokkaaksi seurakuntavaaleihin voi asettua kristillisestä vakaumuksesta tunnettu seurakunnan konfirmoitu jäsen, joka on täyttänyt 18 vuotta viimeistään ensimmäisenä vaalipäivänä 14.11.2010. Ehdokas ei saa olla holhouksen alainen eikä virka- tai työsuhteessa siinä seurakunnassa tai seurakuntayhtymässä, jossa on ehdokkaana.

Merkittävin muutos edellisiin vaaleihin verrattuna on äänestysikärajan lasku 16 vuoteen. Äänioikeus on kaikilla kirkon jäsenillä, jotka ovat täyttäneet 16 vuotta viimeistään ensimmäisenä vaalipäivänä 14.11.2010.

Lisätietoja seurakuntavaaleista: www.evl.fi/vaalit

(Turun ja Kaarinan Partiotyön Ystävät, vaalityöryhmä 2010)