Olet täällä

Valot välkkyivät Ruskon yössä

Partio-Puhurit järjesti partiopiirin yösuunnistusmestaruuskisat Ruskon lounaisosan ja Raision Haunisten maastossa 37 suunnistajalle, 7 tarpojavartiolle sekä muutamalle laumalle ja vartiolle tiistai-iltana 13.10.2009. Kaikkiaan pimeässä metsässä ja sen laidassa suunnisteli ja järjesteli yli 130 partiolaista.

Kirpeän syysillan pimeyteen lähti rastien perään niin nuoria kuin vanhojakin konkareita. Suunnistuskilpailun ratoja kiiteltiin jälkipelin yhteydessä riittävän haastaviksi, mutta ei kuitenkaan liian vaikeiksi.

Ensimmäistä kertaa yösuunnistuskisojen yhteydessä oli huomioitu kaikki ikäkaudet eli kilpasarjojen lisäksi tarjolla oli myös sudenpentu- ja seikkailijaryhmille oma rastireittinsä, jossa sai johtajan opastuksella lähteä seikkailemaan lokakuiseen iltaan.

Partio-Puhurit kiittää kaikkia kilpailuun osallistuneita ja kannustaa lähtemään jatkossakin rohkeasti mukaan suunnistamaan.

LOPPUTULOKSET

D11-12 2 km (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Venla Kinnala               KLY                 38.10

D19-20 4 km (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Karoliina Hirvonen          LiPi              1.19.17
2. Laura Tarkkanen             LiPi              1.24.22     +5.05

D21 4 km (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)

1. Eveliina Hirvonen           LiPi                51.21
2. Jenni Jalava                RaKiNa            1.06.22    +15.01
3. Eva Aitasalo                AT                1.16.17    +24.56

D35 3 km (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Katja Auvinen               TTT               1.05.16
2. Jaana Eronen                LiPi              1.18.53    +13.37

H11-12 2 km (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Nico Kerkola                SLV                 29.18
2. Ville Kinnala               KLY                 54.09    +24.51

H13-14 2.5 km (Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Aapo Lönnroth               SuMe                36.38
2. Riku Kerkola                SLV                 40.43     +4.05
3. Mikko Lindberg              MaMiPo              42.17     +5.39

H15-16 3 km (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Otto Saikkonen              TuMe                40.52
2. Tuomas Juhantila            SLV                 45.54     +5.02

H21 5.5 km (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Lauri Lappalainen           NaSi                46.26
2. Jussi Karttila              LEK                 57.39    +11.13
3. Vesa Loikas                 MuSi                58.34    +12.08
4. Olli Axelin                 SaPo              1.03.11    +16.45
5. Olli Raimo                  V-SS              1.06.55    +20.29
6. Mikko Heino                 KorRit            1.12.36    +26.10
7. Villiam Saarinen            TSK               1.20.06    +33.40
8. Sakari Warro                KRR               1.59.27  +1.13.01

H45 4 km (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)

1. Jukka Lehtonen              NaSi                50.57
2. Ari-Pekka Luoma             SLV                 55.14     +4.17
3. Petteri Hirvonen            TuMe                55.34     +4.37
4. Kari Vainio                 TuMe                57.39     +6.42
5. Jyrki Kajavalta             KRR               1.03.05    +12.08
6. Olli Saarinen               TSK               1.08.33    +17.36
7. Tapani Kosonen              MuSi              1.09.00    +18.03

TARPOJAT 2 km (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)

1. Tarpoja-vartio Risto Lindberg MaMiPo          1.17.51
2. Tarpoja-vartio Tomi Gröning TurSot            1.49.20    +31.29
3. Tarpoja-vartio Mari Pajamo RaKina             2.11.36    +53.45
4. Tarpoja-vartio Inka Lähteenmäki RaKiNa        2.13.38    +55.47

PARISARJA 2.5 km (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)

Lisäksi seikkailureitti SUDENPENNUILLE JA SEIKKAILIJOILLE.

Lopputulokset excel-muodossa ja rastikohtaiset väliajat alla olevissa ladattavissa liitetiedostoissa.