Olet täällä

SRK-vaalien ehdokasasettelu päättymässä

Marraskuun 14.-15. päivänä käytävien seurakuntavaalien ehdokasasettelu päättyy keskiviikkona 15.9.2010 klo 16.00.

Vaaleissa valittavat luottamushenkilöt päättävät vuosina 2011-2014 yleisseurakunnallisten asioiden lisäksi mm.

-- partiolippukuntien vuosittaisista toimintamäärärahoista,
-- partiolippukuntien kokoontumistiloista,
-- leirikeskusten hinnoitteluista,
-- meripartioalusten vuosittaisista toimintakulukorvauksista,
-- uusien meripartioalusten hankintatuesta,
-- L-SP:n vuosittain saamasta tuesta seurakunnilta.

Lähde mukaan tekemään päätöksiä!
 
Ilmoittaudu vaaleihin ehdokkaaksi partiolaisten omille listoille keskiviikkoon 8.9.2010 mennessä:

Kaarina: Mirkka Lehtonen, p. 040 721 3124, mirkka.lehtonen(at)pp9.inet.fi
Masku: Kai Sinkkonen, p. 0400 785 128, kai.sinkkonen(at)rauplan.com
Piikkiö: Harri Lukander, p. 050 052 3832, harri.lukander(at)llr.fi
Raisio: Jussi Salonen, p. 050 351 8207, jussi.salonen(at)jokikylanpojat.net
Turku / Henrik: Juha Nappu, p. 040 577 8578, juha(at)nappu.com
Turku / Katariina: Päivi Hovila, p. 045 130 6012, paivi.hovila(at)turku.fi
Turku / Maaria: Kati Andersén, p. 0400-677716, kati.andersen(at)turku.fi
Turku / Martti: Marja Saarela, p. 050 530 1820, marja.saarela(at)sotainvalidit.fi
Turku / Mikael: Kristiina Lahdenvesi, p. 040 066 5315, kristiina.lahdenvesi(at)tse.fi
Turku / Tuomiokirkko Sirkku Koskinen, p. 040 532 0005, sirkku.koskinen(at)turku.fi

Muiden seurakuntien yhteyshenkilöitä voit tiedustella omasta lippukunnastasi tai partiotoimistoilta.

 
Vaalifaktaa

Joka neljäs vuosi pidettävissä seurakuntavaaleissa valitaan luottamushenkilöt seurakunnan korkeimpaan päättävään elimeen, kirkkovaltuustoon. Seurakuntayhtymissä valitaan lisäksi edustajat paikallisseurakuntien seurakuntaneuvostoihin.

Kirkkolain mukaan ehdokkaaksi seurakuntavaaleihin voi asettua kristillisestä vakaumuksesta tunnettu seurakunnan konfirmoitu jäsen, joka on täyttänyt 18 vuotta viimeistään ensimmäisenä vaalipäivänä 14.11.2010. Ehdokas ei saa olla holhouksen alainen eikä virka- tai työsuhteessa siinä seurakunnassa tai seurakuntayhtymässä, jossa on ehdokkaana.

Merkittävin muutos edellisiin vaaleihin verrattuna on äänestysikärajan lasku 16 vuoteen. Äänioikeus on kaikilla kirkon jäsenillä, jotka ovat täyttäneet 16 vuotta viimeistään ensimmäisenä vaalipäivänä 14.11.2010.

Lisätietoja seurakuntavaaleista: www.evl.fi/vaalit.

(Turun ja Kaarinan Partiotyön Ystävät, vaalityöryhmä 2010)