Olet täällä

PARTIOPARAATI

Päivämäärä: 
05.05.2013
Järjestäjä: 
Paraatitoimikunta
Sijainti: 
Tuomiokirkkotori
Turku
Suomi
FI

 

Perinteinen partioparaati Turussa sunnuntaina 5.5.2013

Paraatisivusto: www.lounaissuomenpartiopiiri.fi/tapahtumat/partioparaati

Yli 85 vuotta partioparaatia

Nykymuotoisen partioparaatimme historia on alkanut jo vuonna 1927. Siitä lähtien on paraati kokoontunut nimenomaan Turun Tuomiokirkon eteen.

Paraatimme erilaisissa virallisissa eli yhteisissä työtehtävissä toimii tänäkin vuonna pitkälti yli 150 paraatintekijää. Lounaissuomalainen partioparaati on Suomen suurin jokavuotinen partiotapahtuma!

Lippuvartiolippukuntana toimii Turun Sinikotkat ja partioparaatin komentaa piirihallituksen jäsen Susanna Jussila.

Jo 50 vuotta ryhtikisaa

Partioparaatin ryhtikilpailun alkamisesta tulee tänä vuonna kuluneeksi 50 vuotta. Arvostelutuomaristona on joka vuosi toiminut Lions Club, kukin vuorollaan. Arvostelutuomaristona toimii tänä vuonna Lions Club Turku / Aninkainen.

Ryhtikilpailun ja kilpailun Karelia-Maljasta ovat perustaneet Aku ja Eila Leino.

Portailla luovutetaan kolme palkintoa

Kenttäjuhlan lopussa Tuomiokirkon portailla luovutetaan nyt kolmatta kertaa lippukuntien välisen toimintakilpailun komea kiertopalkinto.

Lisäksi toista kertaa julkistetaan ja luovutetaan Aktiivisen nuoren partiojohtajan tunnustuspalkinto ja Esimerkillisen lippukunnanjohtajan tunnustuspalkinto.

Mannerheim-soljen saajat kärjessä

Paraatimarssilla Mannerheim-soljen saajat marssivat omana osastonaan paraatin kärjessä suuren sini-valkoisen lippulinnan perässä. Heti ohimarssin suoritettuaan Mannerheim-soljen saajat lähtevät perinteiselle kunniakäynnille sankarihaudoille.

Partiohuutokilpailu

Partioparaatin marssiosuuden alussa Åbo Akademin päärakennuksen kohdalla käydään lippukuntien välinen Partiohuutokilpailu, jonka tuomaroivat Turun Pyhän Yrjänän kilta ja kemiönsaarelainen Kims Gille partiokilta.

Koulutusta paraatirumpaleille

Rummutuskurssi järjestetään Turussa huhtikuun aikana kolmen tiistai-illan kokonaisuutena (2.4., 9.4. ja 16.4.2013). Mukaan tarvitaan omat kapulat ja mielellään myös rumpu. Lisätietoja partiopiirin nettisivuilta.

Perehdytä lipunkantajat ohjeisiin

Lipunkantajat, lippuvartijat ja kilvenkantajat on syytä valita hyvissä ajoin ja heidät pitää perehdyttää tähän tehtäväänsä ja lippumenoihin. Paraatin lippuohje on julkaistu lippukunnan saamassa paraatiohjevihkosessa ja paraatinetissä.

 

PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2013

Paraatin järjestelysihteeri / Partiotoimisto (2.4. alkaen)

Henri Kuoppala, Turun Partiolaiset - Scouterna i Åbo,
henri.kuoppala(ät)turunpartiolaiset.fi, 050- 312 9422.

Seremoniat ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.
Pasi Mikkonen, pasi.mikkonen(ät)iki.fi, 050- 567 1460.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Leena Rantanen, leena.rantanen(ät)iki.fi, 040- 735 2575.

Viesti ja tekniikka

Kari Vuola, kari.vuola(ät)kolumbus.fi, 0400- 740 060.

Paraatihuolto

Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Paraatitiedotus

Jussi Elo, jussi.elo(ät)partio.fi, 040- 740 4196.

Marssinkomentaja 2013

Susanna Jussila, susanna.jussila(ät)hyvinkaa.fi, 050- 511 9669.