Olet täällä

Muutostiedotteet 2017

Partioparaatin muutostiedotteet 2017

TÄSSÄ JULKAISTAAN PARAATIOHJEEN POSTITUKSEN JÄLKEEN ILMENEVÄT TARKENNUKSET HUHTI-TOUKOKUUN AIKANA.

Paraatisääennuste: lämpötila +8 astetta, tuuli koillisesta 2 m/s, pilvistä, poutaa. (Foreca 6.5.2017)

Paraatipäivänä aurinko nousee klo 05.11 ja laskee klo 21.45.

1)

Tervetuloa partioparaatiin! Kaikki on valmiina.

2)

Tuomiokirkkopuiston laitaan tulee wc-vaunu ("bajamaja-kärry"), neljä yksikköä, partioparaatin partiolaisten käyttöön.

Tuomiokirkossa on päivän aikana koko ajan muita tilaisuuksia. Kirkossa kulkemista pitää välttää!

3)

Tuomiokirkon luo tai Tuomiokirkontorille ei saa ajaa lippukuntien linja-autoilla eikä muillakaan kuljetuksilla. Linja-autojen tulee purkaa matkustajansa Tuomiokirkon takana Piispankadulla, Henrikinkadulla tai Porthaninkadulla. Ajo kirkon taakse Kerttulinkadun kautta. Akatemiakatu suljetaan kokoontumisen ja paraatin ajaksi.

4)

Itäinen Rantakatu (Auransillalta Myllysillalle) ja Neitsytpolku suljetaan poliisin luvalla autoliikenteeltä paraatin ajaksi. Lippukuntien bussit päästetään suljetulle alueelle noutamaan lippukuntia.

5)

Liput Tuomiokirkon portailla:
-- Suomen lipun nostamisen ajan kaikki liput ovat kantoasennossa ja partioliput tervehtivät;
-- pastorin rukouksen ja siunauksen ajan kaikki liput ovat rukousasennossa.
Tuomiokirkon portailla lippuja ei pidetä kantovyössä. Lue lisää osiosta "Lippuohje".

6)

Ansiomerkkien kiinnittämisestä ja kantamisesta ohjeita tällä sivustolla:
http://www.lounaissuomenpartiopiiri.fi/tapahtumat/partioparaati/ansiomer.... 


 

PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2017

Paraatin järjestelysihteeri / Partiotoimisto

Kalle-Pekka Mannila, Partiotoimisto,
kalle-pekka.mannila(ät)partio.fi, 050- 312 9421.

Seremoniat ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.
Pasi Mikkonen, pasi.mikkonen(ät)iki.fi, 050- 567 1460.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Leena Rantanen, leena.rantanen(ät)iki.fi, 040- 735 2575.
Iina Jussilainen, ilepisto(ät)gmail.com, 041- 430 1325.

Viesti, tekniikka ja ensiapu

Kari Vuola, kari.vuola(ät)live.fi, 0400- 740 060.
Mika Vilpo, mika(ät)vilpo.fi, 040- 594 0744.

Paraatitiedotus

Anna Meronen, anna.meronen(ät)iki.fi, 040- 566 4839.

Paraatihuolto

Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Marssinkomentaja 2017

Sanna Ahtiainen, sanna.ahtiainen(ät)partio.fi.

LiiteKoko
PDF icon Paraatin marssireitti 2017184.74 KB