Olet täällä

Muutostiedotteet 2018

Partioparaatin muutostiedotteet 2018

TÄSSÄ JULKAISTAAN PARAATIOHJEEN POSTITUKSEN JÄLKEEN ILMENEVÄT TARKENNUKSET HUHTI-TOUKOKUUN AIKANA.

Paraatisääennuste: enimmäkseen selkeää, poutaa, +17 astetta, lounaistuuli 4 m/s. (Foreca)

Paraatipäivänä aurinko nousee klo 05.11 ja laskee klo 21.45.

1)

Liput Tuomiokirkon portailla:
-- Suomen lipun nostamisen ajan kaikki liput ovat kantoasennossa ja partioliput tervehtivät;
-- pastorin rukouksen ja siunauksen ajan kaikki liput ovat rukousasennossa.
Tuomiokirkon portailla lippuja ei pidetä kantovyössä. Lue lisää osiosta "Lippuohje".

2)

Tuomiokirkkopuiston laitaan tulee wc-vaunu ("bajamaja-kärry") tai vastaava, neljä yksikköä, partioparaatin partiolaisten käyttöön.

Tuomiokirkossa on päivän aikana koko ajan muita tilaisuuksia. Kirkossa kulkemista olisi hyvä välttää!

3)

Tuomiokirkon luo tai Tuomiokirkontorille ei saa ajaa lippukuntien linja-autoilla eikä muillakaan kuljetuksilla. Linja-autojen tulee purkaa matkustajansa Tuomiokirkon takana Piispankadulla, Henrikinkadulla tai Porthaninkadulla. Ajo kirkon taakse Kerttulinkadun kautta. Akatemiakatu suljetaan kokoontumisen ja paraatin ajaksi.

4)

Itäinen Rantakatu (Auransillalta Myllysillalle) ja Neitsytpolku suljetaan poliisin luvalla autoliikenteeltä paraatin ajaksi. Lippukuntien bussit päästetään suljetulle alueelle noutamaan lippukuntia.

5)

-  -  -, 

6)

Ansiomerkkien kiinnittämisestä ja kantamisesta ohjeita tällä sivustolla:
http://www.lounaissuomenpartiopiiri.fi/tapahtumat/partioparaati/ansiomer...

 

PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2018

Paraatin järjestelysihteeri / Partiotoimisto

Kalle-Pekka Mannila, Partiotoimisto,
kalle-pekka.mannila(ät)partio.fi, 050- 312 9421.

Seremoniat ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.
Pasi Mikkonen, pasi.mikkonen(ät)iki.fi, 050- 567 1460.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Leena Rantanen, leena.rantanen(ät)iki.fi, 040- 735 2575.
Iina Jussilainen, ilepisto(ät)gmail.com, 041- 430 1325.

Viesti, tekniikka ja ensiapu

Kari Vuola, kari.vuola(ät)live.fi, 0400- 740 060.
Mika Vilpo, mika(ät)vilpo.fi, 040- 594 0744.

Paraatitiedotus

Anna Meronen, anna.meronen(ät)iki.fi, 040- 566 4839.

Paraatihuolto

Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Marssinkomentaja 2018

Helena Siivonen, helena.siivonen(ät)partio.fi.

LiiteKoko
PDF icon Paraatin marssireitti 2018184.74 KB