Olet täällä

Partioparaati

Päivämäärä: 
06.05.2018
Kello: 
14:00
Järjestäjä: 
Turun Partiolaiset, Lounais-Suomen Partiopiiri
Sijainti: 
Turun Tuomiokirkko
Turku
Suomi
Tagit: 

 

Perinteinen partioparaati Turussa sunnuntaina 6.5.2018

”Me partiolaiset yhdessä teemme paraatin.”

Paraati Tuomiokirkolla

Perinteinen partioparaati marssitaan toukokuun ensimmäisenä sunnuntaina 6.5.2018. Paraati alkaa Turun Tuomiokirkolla vakiintuneeseen aikaan klo 14.00.

Teemme tämän yhdessä!
Yhteisen partioparaatimme onnistumiseksi työskentelee, paraatisoittokunnat mukaan lukien, yli 150 talkoolaista noin 40 eri lippukunnasta. Muistattehan laskea paraatin yhteisissä työtehtävissä toimivat jäsenenne mukaan lippukunnan marssivahvuuteen.

Lippuvartiona Turun Partio-Sissit
Partioparaatimme juhlapuheen pitää Suomen Partiolaisten uusi puheenjohtaja Maria ’Hilla’ Ruohola. Marssinkomentajana toimii piirihallituksen jäsen Helena Siivonen (Kolkankävijät). Partiopiirin lippuvartiolippukuntana marssii Turun Partio-Sissit lippu-upseerinaan partiojohtaja Toni "Mono" Routamaa.

Rummutuskurssi 2018
Rummutuskurssi järjestetään Turussa huhtikuun aikana kolmen torstai-illan kokonaisuutena 12.4., 19.4. ja 26.4.2018. Mukaan tarvitaan omat kapulat ja mielellään myös rumpu. Lisätietoja partiopiirin nettisivuilta.

Kolmen museon paraatitarjous
Paraatin aamupäivää ja/tai paraativiikonloppua varten on erityisiä tarjouksia Suomen Partiomuseolta, Merikeskus Forum Marinumilta sekä Aboa Vetus & Ars Nova historian ja nykytaiteen museolta. Näistä lisää painetussa paraatiohjevihkosessa.

Turkulaisia liikenneohjeita
Turkulaiset lippukunnat saavat vielä ennen partioparaatia sähköpostitse erillisen liikenneohjeen, joka koskee lippukunnan ja yhdessä peräkkäin marssivan lippukuntaryhmän (marssiosaston) omaa vapaata marssia ennen partioparaatia kohti Tuomiokirkkoa ja partioparaatin yhteisen marssiosuuden jälkeen takaisin kohti lippukunnan koloa.

 

PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2018

Paraatin järjestelysihteeri / Partiotoimisto

Kalle-Pekka Mannila, Partiotoimisto,
kalle-pekka.mannila(ät)partio.fi, 050- 312 9421.

Seremoniat ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.
Pasi Mikkonen, pasi.mikkonen(ät)iki.fi, 050- 567 1460.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Leena Rantanen, leena.rantanen(ät)iki.fi, 040- 735 2575.
Iina Jussilainen, ilepisto(ät)gmail.com, 041- 430 1325.

Viesti, tekniikka ja ensiapu

Kari Vuola, kari.vuola(ät)live.fi, 0400- 740 060.
Mika Vilpo, mika(ät)vilpo.fi, 040- 594 0744.

Paraatitiedotus

Anna Meronen, anna.meronen(ät)iki.fi, 040- 566 4839.

Paraatihuolto

Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Marssinkomentaja 2018

Helena Siivonen, helena.siivonen(ät)partio.fi.