Olet täällä

Suomi 100 vuotta juhlaparaati 2017!

Perinteinen partioparaati Turussa sunnuntaina 7.5.2017

 

Paraatisääennuste: lämpötila +8 astetta, tuuli koillisesta 2 m/s, pilvistä, poutaa. (Foreca 6.5.2017)

Paraati Tuomiokirkolla

Perinteinen partioparaati marssitaan toukokuun ensimmäisenä sunnuntaina 7.5.2017. Paraati alkaa Turun Tuomiokirkolla vakiintuneeseen aikaan klo 14.00.

”Yhdessä olemme enemmän. Me jokainen yhdessä teemme paraatin, jokaisen mukanaolo on tärkeää.”

Suomi 100 vuotta
Itsenäisen Suomemme yhteisiin 100-vuotisjuhliin liittyvät myös partiolaiset tässä juhlaparaatissamme. Antakaamme siniristilippujemme hulmuta, myös partioparaatissamme. Partioparaatimme on koko Suomen suurin jokavuotinen partiotapahtuma.

Partio Turussa 100 vuotta
Viisi vanhinta turkulaista partiolippukuntaa juhlii niinikään tänä vuonna (ja tässä paraatissa) 100 vuotta jatkunutta toimintaansa. Niiden toiminta alkoi jo keväällä 1917; ne ovat siis jopa vanhempia kuin itsenäinen Suomi.

Jo 90 kevättä partioparaatia
Nykymuotoisen partioparaatimme historia on alkanut jo vuonna 1927. Siitä lähtien on paraatimme kokoontunut nimenomaan Turun Tuomiokirkon eteen.

Teemme tämän yhdessä!
Yhteisen partioparaatimme onnistumiseksi työskentelee, paraatisoittokunnat mukaan lukien, yli 150 talkoolaista noin 40 eri lippukunnasta. Muistattehan laskea paraatin yhteisissä työtehtävissä toimivat jäsenenne mukaan lippukunnan marssivahvuuteen.

Peräti 55 vuotta ryhtikisaa
Partioparaatin ryhtikilpailu marssitaan ja toteutetaan nyt jo 55. kerran. Arvostelutuomaristona on joka vuosi toiminut Lions Club, kukin vuorollaan; tänä vuonna Lions Club Turku / Merileijonat. Ryhtikilpailun ovat perustaneet Aku ja Eila Leino.

Karelia-Maljat yli 60 vuotta
Kilpailu Karelia-Maljasta on perustettu jo vuonna 1956, perustajana tyttöpiirin vaikuttaja Eila Leino. Kilpailussa arvostellaan laskennallisesti lippukuntien paraatiaktiivisuus (marssiprosentti).


 

PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2017

Paraatin järjestelysihteeri / Partiotoimisto

Kalle-Pekka Mannila, Partiotoimisto,
kalle-pekka.mannila(ät)partio.fi, 050- 312 9421.

Seremoniat ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.
Pasi Mikkonen, pasi.mikkonen(ät)iki.fi, 050- 567 1460.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Leena Rantanen, leena.rantanen(ät)iki.fi, 040- 735 2575.
Iina Jussilainen, ilepisto(ät)gmail.com, 041- 430 1325.

Viesti, tekniikka ja ensiapu

Kari Vuola, kari.vuola(ät)live.fi, 0400- 740 060.
Mika Vilpo, mika(ät)vilpo.fi, 040- 594 0744.

Paraatitiedotus

Anna Meronen, anna.meronen(ät)iki.fi, 040- 566 4839.

Paraatihuolto

Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Marssinkomentaja 2017

Sanna Ahtiainen, sanna.ahtiainen(ät)partio.fi.