Olet täällä

Partioparaati 2016: Jo 90 vuotta partioparaatia!

Perinteinen partioparaati Turussa sunnuntaina 24.4.2016

 

Paraatisääennuste: ..... (Ilmatieteen laitos ja Foreca)

Paraati Tuomiokirkolla

Perinteinen partioparaati marssitaan tänä vuonna jo huhtikuussa, partioviikon päätteeksi sunnuntaina 24.4.2016. Paraati alkaa Turun Tuomiokirkolla vakiintuneeseen aikaan klo 14.00.

Liikennerajoituksia paraatipäivänä!
Paraatipäivän 24.4.2016 poikkeuksellisista liikennerajoituksista ilmoitetaan osiossa Liikennemääräys. Lukekaa Liikennemääräys huolella ja ottakaa se huomioon!

Jo 90 kevättä partioparaatia
Nykymuotoisen partioparaatimme historia on alkanut jo vuonna 1927. Siitä lähtien on paraati kokoontunut nimenomaan Turun Tuomiokirkon eteen.

Teemme tämän yhdessä!
Paraatisoittokunnat mukaan lukien yhteistä partioparaatimme onnistumiseksi työskentelee lähes 140 talkoolaista noin 40 eri lippukunnasta. Muistattehan laskea paraatin yhteisissä työtehtävissä toimivat jäsenenne mukaan lippukunnan marssivahvuuteen.

Paraatisoittokunnat
Partioparaatimme soittokuntina musisoivat vuonna 1927 perustettu Turun Metsänkävijäin Soittokunta kapellimestarinaan Marika Järvi sekä vuonna 1964 Turun Sinikotkien soittokuntana perustettu Sumu Big Band kapellimestarinaan Rami Koskinen.

Yli 50 vuotta ryhtikisaa
Partioparaatin ryhtikilpailu marssitaan ja toteutetaan nyt jo 54. kerran. Arvostelutuomaristona on joka vuosi toiminut Lions Club, kukin vuorollaan; tänä vuonna Lions Club Turku / Kupittaa. Ryhtikilpailun ovat perustaneet Aku ja Eila Leino.

Karelia-Maljat
Kilpailu Karelia-Maljasta on perustettu jo vuonna 1956, perustajana tyttöpiirin vaikuttaja Eila Leino. Kilpailussa arvostellaan laskennallisesti lippukuntien paraatiaktiivisuus (marssiprosentti).

Mannerheim-soljen saajat kärjessä
Paraatimarssilla Mannerheim-soljen saajat marssivat omana osastonaan paraatin kärjessä suuren sini-valkoisen lippulinnan perässä. Heti ohimarssin suoritettuaan Mannerheim-soljen saajat lähtevät perinteiselle kunniakäynnille sankari¬haudoille.


 

PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2016

Paraatin järjestelysihteeri / Partiotoimisto

Kalle-Pekka Mannila, Partiotoimisto,
kalle-pekka.mannila(ät)partio.fi, 050- 312 9421.

Seremoniat ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.
Pasi Mikkonen, pasi.mikkonen(ät)iki.fi, 050- 567 1460.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Leena Rantanen, leena.rantanen(ät)iki.fi, 040- 735 2575.
Iina Jussilainen, ilepisto(ät)gmail.com, 041- 430 1325.

Viesti, tekniikka ja ensiapu

Kari Vuola, kari.vuola(ät)live.fi, 0400- 740 060.
Mika Vilpo, mika(ät)vilpo.fi, 040- 594 0744.

Paraatitiedotus

Anna Meronen, anna.meronen(ät)iki.fi, 040- 566 4839.

Paraatihuolto

Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Marssinkomentaja 2016

Maarit Heikkinen, maarit.heikkinen(ät)partio.fi.